Če želimo poskrbeti za popolno podobo našega doma, je potrebno na streho objekta namestiti tudi primerne žlebove. Ti niso le estetski detajl, ampak opravljajo številne pomembne funkcije. Zato je ključnega pomena, da so žlebovi pravilno izbrani in nameščeni s strani usposobljenega kleparja.
Danes je ponudba žlebov zelo pestra, saj se razlikujejo tako po materialih kot tudi oblikah in premeru. Čeprav si marsikdo želi le to, da bi se estetsko ujemali z objektom, pa je njihova izbira odvisna tudi od drugih pomembnejših dejavnikov.
Zakaj so žlebovi tako pomembni?
Da objekti ne morejo biti brez žlebov, zelo hitro ugotovimo ob večjih nalivih, ko voda kar v potokih teče s strehe. Dejstvo je, da so žlebovi pomemben element kanalizacije, zato ni vseeno, kako so nameščeni. Njihova glavna naloga je, da poskrbijo za odvajanje padavinskih voda.
Ob dežju se padavinska voda, ki pade na strehe objektov, zbira v žlebovih in se tako odvaja v
javno kanalizacijsko omrežje. Pravilno nameščeni žlebovi preprečujejo, da bi se razmočila fasada, zemlja na tleh pa bi se spremenila v blato. To je edini način, da se izognemo veliki materialni škodi na objektu.
Različne vrste žlebov so različno odporne na ekstremne vremenske razmere
Če malo bolje pogledamo različne žlebove, hitro ugotovimo, da se med seboj zelo razlikujejo. Na eni strani imamo polkrožne in na drugi strani oglate žlebove. Ne glede na to, so nam na voljo v različnih materialih in barvah. Najpogostejši so plastični, pločevinasti, bakreni in aluminijasti žlebovi, ki so tudi različno odporni.
Za plastične žlebove velja, da so zelo ekonomični in ne zahtevajo veliko vzdrževanja. Veliko bolj obstojni so bakreni žlebovi, saj pri njih ne pride do korozije, medtem ko pločevinaste z leti pogosto napade rja. Vedno bolj priljubljeni pa so aluminijasti žlebovi, ki imajo dolgo življenjsko dobo.