Maščobne kisline omega 3 se nahajajo v prav vsaki celici v našem telesu

Esencialne maščobne kisline so označene kot polinenasičene maščobe. Naše telo jih ne zmore samo proizvajati, zato jih je treba vanj vnašati s hrano. Poznamo pa dve različni vrsti takšnih maščobnih kislin. To so omega 3 in omega 6.

Maščobne kisline omega 3 se nahajajo v prav vsaki celici našega telesa. Sestavljajo namreč celične membrane, zagotavljajo funkcioniranje živčnega sistema, preprečujejo vnetja in ne nazadnje nadzorujejo tudi stopnjo holesterola. Kar 60 % naših možganov je sestavljenih iz maščob. Visoke koncentracije esencialnih maščobnih kislin se prav tako nahajajo v očesni mrežnici. Posledično so zelo pomembne tudi za ohranjanje kakovostnega vida.

Vpliv omega 3 na naše življenje

Če imamo dovolj omega 3, potem se to kaže marsikje. Imamo na primer močnejše nohte, naša koža in lasje so zdravi ter lepi. Tudi naše mentalno zdravje je precej boljše. Zdrav je tudi fetalni razvoj. Otroci žensk, ki so med nosečnostjo uživale prehranska dopolnila z maščobnimi kislinami, zlasti DHA, imajo namreč precej manj razvojnih motenj in celo boljše miselne sposobnosti.

Z uživanjem omega 3 je manjša verjetnost razvoja srčnih bolezni, manjša je verjetnost razvoja Alzheimerjeve bolezni. Maščobne kisline omega 3 prav tako pomagajo blažiti vnetni odziv imunskega sistema. Posledično so izjemno učinkovite kot naravno zdravljenje številnih vnetnih motenj, kot je na primer artritis. Ne nazadnje omega 3 znižujejo nivo trigliceridov.

Koliko omega 3 maščobnih kislin potrebuje naše telo

Priporočeni dnevni vnos omega 3 je 1,6 grama na dan za odrasle moške, za ženske pa 1,1 grama na dan. Če je naše prehranjevanje dovolj uravnoteženo in seveda tudi dovolj zdravo, potem omenjene vrednosti lahko zelo hitro dosežemo.

Sicer pa omega 3 lahko zaužijemo tudi s pomočjo kakovostnih prehranskih dopolnil, ki jih je najbolje kupovati kar v specializiranih prodajalnah, kjer vam lahko dobro svetuje tudi izkušeno in strokovno podkovano osebje.