Pred približno dvajsetimi leti sem se prvič odpravila na obisk k sorodnikom čez lužo. Življenje v drugačni kulturi kaj hitro privede do tega, da opazimo kako raznolike prehranske navade imamo ljudje med posameznimi državami. Poleg tega mi je takoj padlo v oči, da stric in teta, vsako jutro in vsak večer uživata prehranska dopolnila, katerih je bilo za celo pest. Takrat sta bila nekje čez petdeset let in v odličnem zdravstvenem stanju. Ker takrat to pri nas niso bila tako poznana prehranska dopolnila sem seveda najprej mislila, da gre za neka zdravila. in seveda sem morala vprašati za kaj gre.
Teta mi je pojasnila da so to prehranska dopolnila, s katerimi sta začela že takoj po štiridesetem letu, ko naše telo začne postopoma zmanjševati produkcijo in zmožnost absorpcije določenih hranil, vitaminov in mineralov. Njuni odmerki so bili v začetnih letih jemanja manjši, z leti pa se, po nasvetu njunega zdravnika, doza povečuje.
Res me je zanimalo kakšna prehranska dopolnila jemljeta, čemu so namenjena in predvsem kako izveš kakšna moraš jemati. Njun zdravnik jima enkrat letno pregleda kri in tako skupaj sestavijo načrt katera prehranska dopolnila in v kolikšni meri jih bosta jemala in če se nobeden od njiju ne počiti slabo se vidijo ponovno čez leto dni.
S prstom mi je kazala na kapsule različnih barv:
- Vidiš to je vitamin C, ker sva zelo športno aktivna, pravi zdravnik da je v najinih letih dobro imeti zalogo tega, saj se odvečen z lahkoto izloči iz telesa.
- Tale je vitamin D, ker pri nas čez zimo nimamo dovolj sonca, da bi zadoščalo za ustrezen vnos.
- Ta tukaj vitamini B12, ker ne pojeva dovolj mesa in rib, da bi zadostovalo potrebam.
- In zaradi tega se v tej kapsula skriva še doza omega tri maščobnih kislim.
- V te pa je magnezij, kalcij in kalij katerega pomankanje se mi je pojavilo pred nekaj leti.